A musicalsztárként berobbant egykori magyar Brangelina páros férfi fele az elmúlt években prózai szerepekben igyekezett megmutatni, hogy akkor sem jön zavarba a színpadon, ha nem kíséri nagyzenekar. A lepkegyűjtő című thriller férfi főszereplőjeként azonban szintet lépett: kétszemélyes darabot vállalni nagy bátorság.

A John Fowles regénye alapján készült színpadi „Gyilkos elmék” egy gazdag, de érzelmileg, szexuálisan frusztrált, nárcisztikus szocio- és pszichopata férfi, Ferdinand (Bereczki Zoltán) története, aki rajongásának tárgyát, a bohém művészhallgató Mirandát (Ágoston Kati) képtelen másként becserkészni, mint gyűjtőszenvedélyének tárgyait, a lepkéket, ezért egyszerűen foglyul ejti, és házának pincéjében őrzi.
A lepkegyűjtő cselekménye azonban túlmutat a pszichopata gyilkos versus sikító szőkenő típusú zsánerműveken, és egy férfi és egy nő, egy társadalomképtelen és egy társasági lény furcsa kapcsolatáról szól, amelyben az alávetett és a domináns fél minden helyzetben más.
Ferdinand szeretetre vágyó, de az érintéstől rettegő férfi. Partnere a fogoly létének túlélési stratégiáit sorban próbálja ki a szökési kísérlettől a barátkozáson keresztül a csábításig.

Horgas Ádám rendező a közel kétórás előadásban ügyesen váltogatja a feszült, ijesztő jeleneteket és a könnyebb hangulatú pillanatokat, így képes a történet kiszámíthatatlanságát fenntartani, egy-két üresjárat azért becsúszik, bár a lepkegyűjtő videoblogját bemutató blokkok monotonitása dramaturgiailag indokolt.
Bereczki Zoltán hitelesen és vérfagyasztóan hozza a saját világában élő őrült figuráját. Az őrület ijesztősége a reakciók megjósolhatatlanságában rejlik, Bereczki Ferdinandja néha hagyja magát megkedvelni is, hogy aztán újra megvillanjon hideg tekintete.
Ágoston Kati a nő számos arcát mutatja meg, a bántalmazott áldozattól, a díván át egészen a kurváig. Alakítása szépen kidolgozott, meggyőző.
A díszletterveket jegyző Horgas Péter valószínűleg Apple-rajongó lehet, hiszen a Ferdinand pincéjében berendezett mesterséges pokol épp úgy néz ki, mint egy iStore, a férfi pedig iPhone-nal örökíti meg szerelmének tárgyát, sőt egy szelfi is elcsattan.

Mivel a darab kétszemélyes, a színlapon sehol egy Morgan, Rossi vagy Hotchner ügynök az FBI viselkedéselemző központjától, happy endre aligha számít a néző, de azért a végére is akad fordulat, meglepetés.
A lepkegyűjtő a Centrál Színház kisszínpadán félelmetes. A szó szoros értelmében. Megtekintése erős idegzetűeknek javasolt. De nekik meglehetősen.
Friss a comment.com-on